روغن سیم بکسل

سیم بکسل نیز مانند خیلی از تجهیزات نیاز به نگهداری دارد تا طول عمر و کارایی آن افزایش یابد روغن سیم بکسل یکی از عناصر مهم و کمک کننده به افزایش طول عمر و کارایی سیم بکسل می باشد و  برای خیلی از صنایع مانند: آسانسور، جرثقیل، پل های معلق (ساخته شده از سیم بکسل) و… مورد استفاده قرار می گیرد.

علت روغن کاری سیم بکسل

سیم بکسل تشکیل شده از مجموعه رشته های فولادی که به دور یک هسته، به طور معمول از جنس فولاد و یا کنف پیچیده شده اند.

سیم بکسل معمولاً موقع خرید، به خودی خود کمی آغشته به روغن می باشد که در سیم بکسل های دارای مغزی کنفی این مورد بیشتر مشخص است زیرا کنف قابلیت نگهداری روغن را دارا می باشد با این وجود به مرور زمان و در حین استفاده این روغن خشک شده و از بین می رود و  نیاز است تا دوباره سیم را به روغن آغشته کنیم از جمله مزایای روغن کاری سیم بکسل می توان به مقاوم شدن سیم در برابر حرارت، زنگ زدگی، خوردگی و دیگر عوامل محیطی مضر برای سیم بکسل اشاره کرد مهم ترین ویژگی استفاده از روغن سیم بکسل که بیشتر اوقات به همین منظور هم استفاده می شود روانکاری سیم می باشد روغن سیم بکسل باعث می شود تا خصوصاً در آسانسور و بالابرها فشار کمتری به موتور وارد شده و علاوه بر سیم عمر موتور نیز افزایش می یابد.

شما می توانید روغن سیم بکسل را با بهترین کیفیت و قیمت از فروشگاه اینترنتی بلک ابزار تهیه نمائید.

علت-روغن-کاری-سیم-بکسل-آسانسور

دو نوع استفاده از روغن سیم بکسل

1- در این مورد روغن بیشتر برای محافظت از هسته ی درونی سیم بکسل و روانکاری آن استفاده می شود تا با استفاده در طول روز، ماه و سال با کشیده شدن و حرکت و ایجاد اصطکاک از پاره گی سیم جلوگیری شود.

2- در این مورد روغن کاری برای حفاظت از لایه های خارجی سیم بکسل صورت می گیرد و سیم بکسل را در برابر عوامل محیطی (خوردگی، زنگ زدگی، حرارت، تغییرات آب و هوایی و…) مقاوم سازی می کنند.

روغن سیم بکسل چیست؟

روغن سیم بکسل یک حلال نفتی می باشد که با مالیدن و یا اسپری کردن آن به سیم بکسل موجب محافظت از سیم در برابر تمامی عوامل فرساینده از استفاده مداوم تا عوامل محیطی و… می شود در استفاده از این روغن باید در نظر داشت که لازم است برای حفاظت از هسته سیم بکسل، مطمئن شد تا روغن سیم بکسل به این قسمت نیز نفوذ کرده باشد و پس از آن نیز می توان روغن کاری لایه های خارجی سیم بکسل را انجام داد.

انواع روغن سیم بکسل

روغن سیم بکسل انواع مختلفی دارد که از نظر جنسِ مواد و ترکیبات با یکدیگر متفاوت می باشند از انواع آن می توان به روغن پترولاتوم، آسفالتی، گریس، روغن های نفتی وگیاهی اشاره کرد. هر یک از این روغن ها با توجه به جنس مواد و ترکیبات ویژگی های خاص خود را دارا می باشند. تعیین قیمت این روغن ها با توجه به همین جنس، ترکیبات و روش فرآوری آن ها متفاوت می باشد البته عوامل دیگری نیز بر این موضوع اثر گذار می باشند.

  • پترولاتوم

این روغن به سبب ترکیبات موجود در آن در برابر خوردگی و نفوذ آب مقاومت بالایی دارد همچنین به دلیل شفافیت این نوع روغن بازرسی تکنسین از آن آسان تر و دقیق تر انجام می شود این روغن در دماهای بالا ذوب می شود اما در دماهای پایین ماندگاری بهتر و بیشتری دارد.

  • آسفالتی

در این روغن از ترکیبات آسفالتی استفاده می شود به طور معمول یک سطح خارجی سخت، تیره و خشک بر روی سیم ایجاد می کند و بیشتر برای نگهداری بلند مدت سیم بکسل از این نوع روغن استفاده می شود اما این نوع روغن سیم بکسل برای استفاده در هوای سرد پیشنهاد نمی شود زیرا با سرما سطح آن شکتتده می شود.

  • گریس مخصوص سیم بکسل

از انواع مختلف گریس برای روانکاری و روغنکاری طناب فولادی استفاده می‌شود. ترکیبات این روغن به عنوان پوشش بر روی سیم قرار می‌گیرند اما معمولا هسته آن را آغشته نمی‌کنند. ترکیبات این روغن‌ها شامل صابون‌های سدیم، لیتیوم و آلومینیوم هستند. این روغن‌ها‌ی نیمه جامد برای پوشش سیم بکسل مورد استفاده قرار می‌گیرند تا از آنها در برابر خوردگی، اصطکاک و زنگ زدگی محافظت کنند.

گریس-سیم-بکسل
  • روغن سیم بکسل گیاهی

روغن‌های گیاهی به بهترین شکل عمل می کنند و استفاده از آنها آسان است. زیرا ترکیبات به کار رفته در آنها از هرگونه نفوذ آب، سایش و خوردگی در سیم بکسل جلوگیری می‌کند. از مهمترین خصوصیات و ویژگی‌های این مایع روان کننده این است که آنها سطح خارجی سیم را از هرگونه آلاینده خارجی پاک می کنند، نوع گیاهی این روغن‌ها دوستدار محیط زیست هستند.

ویژگی‌ها و خصوصیات روغن خوب چیست؟

هر نوع از روغن‌ها بسته به نوع و ترکیب مواد و فرآورده‌های به کار رفته در آن می‌توان مرغوب یا نامرغوب، با کیفیت یا بی کیفیت و خوب یا بد باشد. یکی از خصوصیات روغن خوب و مرغوب این است که زود تبخیر نشود. چرا که در هنگام استفاده، دائم در معرض اصطکاک، گرما و حرارت می باشد.

روغن نامرغوب و بی کیفیت در چنین شرایطی در کوتاهترین مدت تبخیر شده و باعث خوردگی و پارگی سیم می‌شود. همچنین روغن خوب و مرغوب، روغنی است که آب در آن نفوذ نکند. اگر ترکیبات و مواد خوبی برای این روغن‌ها استفاده نشود و خالص نباشند به راحتی آب می‌تواند در آنها نفوذ کرده و سپس سیم بکسل و هسته‌ی آن را تحت تاثیر قرار دهد. این روغن نباید اسیدی یا قلیایی باشد چرا که می‌تواند به فولادی که سیم بکسل از آن ساخته شده است،آسیب بزند. یک روغن خوب باید بتواند به درون کابل‌ها و هسته نفوذ کند و از آنها در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت کند.

میزان غلظت و خلوص

غلظت و خلوص این روغن باید طوری باشد که مواد چسبنده در آن به خوبی عمل کند و برای مدت طولانی بر روی سیم بکسل بماند و از آن محافظت کند.این روغن اگر در بسته بندی شرکت در دمای مشخص شده و مناسب و در فضای مورد تایید نگهداری شود می‌تواند برای مدت طولانی بدون اینکه کیفیت و مرغوبیت خود را از دست بدهد، مورد استفاده قرار گیرد اما اگر درب و پوشش پلمپ آن باز شود، باید به سرعت مورد استفاده قرار گیرد.

زمان روغن کاری سیم بکسل آسانسور چگونه تعیین می‌شود؟

زمان روغن کاری سیم های آسانسور و دیگر انواع آن از سوی سازنده و تولید کننده مشخص می‌شود. بیشتر برندهای معتبر و شناخته شده ساخت سیم بکسل آسانسور قبل از ارائه و فروش آن روغن کاری انجام می‌دهند. اما این روغن اولیه توسط کارخانه پس از مدتی استفاده نیازمند تجدید است.

شرکت‌های معتبر و شناخته شده ساخت جدول زمانبندی روغن کاری آن را در بسته بندی برای مشتری قرار می‌دهند.مشتریان می‌توانند طبق این زمانبندی برای روغن کاری طناب های فولادی آسانسور ساختمان اقدام کنند تا از بروز هرگونه حوادث احتمالی جلوگیری کنند. حتی در این جدول زمانبندی نوع و نحوه استفاده از روغن شرح داده شده است.

اما تولید کنندگان متفرقه و کمتر شناخته شده  همراه محصول خود این جدول زمانبندی را ارائه نمی‌دهند و مشتریان نمی‌داند از چه نوع و چه مقدار روغن برای آسانسور خود استفاده و هر چند وقت یکبار آن را تجدید کنند. این مشتریان باید از کارشناسان و متخصصین این حوزه  کمک بگیرند. این نصابان و متخصصین فنی از پارچه ای آغشته به روغن برای روغن کاری سیم بکسل آسانسور استفاده می‌کنند. مقدار استفاده از روغن باید متناسب با نوع  و اندازه سیم باشد، استفاده زیاد و بیش از حد از آن می‌تواند سطح آن را بسیار لیز کند که این مسئله حادثه آفرین است.

روغن کاری سیم بکسل چه زمانی انجام می‌شود؟

در ابتدا سیم بکسل در فرایند تولید در کارخانه روغن کاری و روانکاری می‌شود. اگر  دارای هسته مرکزی از جنس فیبر یا کنف باشد، آن را با روغن‌های مایع یا پترولاتوم روغن کاری می‌کنند. هسته، روغن طناب فولادی جذب می‌کند و عملکرد آن هنگام کار بسیار بهتر می‌شود. اگر سیم بکسل دارای هسته مرکزی از جنس فولاد باشد، آن را با روغن و گریس روغن کاری و روانکاری می‌کنند.

قبل از روغن کاری سیم بکسل چه اقداماتی باید انجام شود؟

قبل از روغن کاری می بایست که سطح کابل از آلاینده ها تمیز شود و لایه های سفت شده ی قبلی برداشته شود که این کار با استفاده از یک برس سیمی آغشته شده به حلال‌های نفتی، هوای فشرده یا بخار انجام می شود سپس سیم بکسل را بلافاصله خشک و روغن کاری می کنند تا از زنگ زدگی جلوگیری شود. برای روغن کاری آن می‌توان از اسپری، قلم مو، پارچه یا پمپ فشار استفاده کرد. از هوای فشرده و بخار برای پاکسازی سیم بکسل در متراژهای بزرگ و صنعتی به دلیل تسریع در روند کار استفاده می‌شود.

چرا که بلافاصله باید بعد از پاکسازی روند روغن کاری ادامه پیدا کند. بهترین زمان برای روغن کاری زمانی است که رشته به خوبی از هم باز شده. این مسئله زمانی اتفاق می‌افتد که سیم بکسل از روی چرخ قرقره عبور و یا روی آن پیچیده می‌شود. چرا که در این صورت روغن بهتر جذب قسمت‌های داخلی سیم بکسل و هسته می‌شود و عملکرد بهتری پیدا می‌کنند.

اقدامات-قبل-از-روغن-کاری-سیم-بکسل

روغن گوستاولف چه نوع روغنی است؟

روغن گوستاولف روغنی است که مخصوص این نوع از سیم بکسل طراحی و ساخته شده است. گوستاولف یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین برندهای سیم بکسل است. این برند آلمانی است اما انواع چینی و تقلبی آن هم وجود دارد. برای افزایش طول عمر و بهبود عملکر آن ها نوع، اندازه و زمانبندی روغن کاری از سوی شرکت سازنده مشخص شده است. مشتریانی که این سیم بکسل اصل و آلمانی را می‌خرند در صورت رعایت این مسائل و نکات ذکر شده از سوی کارخانه سازنده در مورد روغن کاری می‌توانند طول عمر استفاده از آن را بالا ببرند.

روغن مناسب چگونه می‌تواند کیفیت و طول عمر سیم بکسل را افزایش دهد؟

طول عمر و عملکرد سیم بکسل تحت تأثیر چند عامل، از جمله نوع عملیات، مراقبت و محیط است. کابل‌ها می توانند با عواملی چون روش‌های استفاده نادرست، به شدت تحت فشار قرار گرفتن و نگهداری نامناسب آسیب ببینند. حمل اجسام سنگین تر از حد مجاز، یه یکباره و یک دفعه شوک دادن به آن و به سرعت حرکت دادن و سپس به یکباره متوقف کردن آن ها از مهمترین عوامل فرسایش و پاره شدن آنها است. خوردگی می‌تواند موجب کوتاه شدن کابل و از بین رفتن فولاد به کار گرفته شده در ساخت آنها شود.

اگر استفاده از یک دستگاه مانند آسانسور برای مدت طولانی تعطیل نشود، پس از مدتی کابل‌ها و سیم بکسل‌های آنها برای استفاده مجدد باید تمیزکاری، ترمیم و روغن کاری شوند. در زمان کار، خوردگی و اکسیداسیون طناب فولادی به علت وجود رطوبت، گوگرد، گازها، نمک موجود در هوا و افزایش دما می‌تواند افزایش یابد. استفاده مناسب از آنها در هنگام کار و روغن کاری مناسب و منظم در این زمینه می‌تواند خوردگی آنها را کاهش دهد. ساییدگی و خوردگی در داخل و خارج کابل می‌تواند اتفاق بیفتد. چسبندگی از دست رفته روغن سیم بکسل اولیه و اصطکاک ناشی از برخورد و ساییدگی کابل‌ها باهم می‌تواند این ساییدگی و خوردگی را افزایش دهد.

قسمت خارجی سیم بکسل در معرض انواع آلاینده‌های دیگر قرار دارد. نازک شدن و کاهش سایز و قطر سیم می‌تواند منجر به شکستن هسته و پارگی قسمت‌های داخلی آن شود، ترکیبات موجود در روغن کاری و روانکاری طناب فولادی از ساییدگی و خوردگی قسمت‌های درونی آن جلوگیری کرده و آلاینده‌های سطوح خارجی آن  را برای عملکرد بهتر پاک می‌کند.

روغن سیم بکسل 1

فروش روغن سیم بکسل آسانسور چگونه انجام می‌شود؟

فروش آن به روش‌های مختلف حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. خرید از هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد. خرید از طریق فروشگاه‌های اینترنتی نسبت به خرید از فروشگاه‌های فیزیکی و کارخانه‌ها مزایای بیشتری دارد. مهمترین مزیت خرید از این روش راحتی خرید کردن است. شما در هر زمان و هر جایی که هستید به راحتی و تنها با چند کلیک خرید خود را انجام داده و محصول و کالای مورد نظر را در اسرع وقت تحویل می‌گیرید. دیگر نیازی نیست زمان و پول خود را هدر بدهید و برای خرید انواع سیم بکسل به شهرهای دور و نزدیک کارخانه‌ی آنها مراجعه کنید. امروزه اکثر کارخانه‌های تولید کننده این نوع روغن دارای سایت و فروشگاه اینترنتی تخصصی و مطمئن هستند. خرید از فروشگاه‌های اینترنتی مقرون به صرفه تر از خرید از فروشگاه‌های فیزیکی است.

چرا که این فروشگاه‌های اینترنتی کالا و محصول را مستقیما از تولید کننده می‌خرند و برای ارزان تر شدن قیمت کالا واسطه‌ها را حذف کرده اند. همچنین این فروشگاه‌های اینترنتی از پرداخت بسیاری از هزینه‌ها اعم از هزینه اجاره مغازه، مالیات و پرداخت قبوض مختلف معاف هستند که این مسئله در تعیین قیمت تمام شده کالا تاثیر گذار است. در برخی از ایام سال این فروشگاه‌های اینترنتی در مناسبت‌های مختلف برای کالاها و محصولات خود تخفیف‌های فوق العاده ای در نظر می‌گیرند که مورد استقبال خریداران مختلف قرار می‌گیرد. ارسال کالا یا محصولات از این فروشگاه‌های اینترنتی در اسرع وقت وبا کمترین هزینه صورت می‌پذیرد.

قیمت روغن سیم بکسل چگونه تعیین می‌شود؟

عوامل مختلفی برای تعیین قیمت وجود دارد. انواع مختلف روغن قیمت‌های مختلفی دارد. برندهای گوناگونی در این زمینه وجود دارد، داخلی و خارجی که هر کدام کیفیت و قیمت‌های متفاوتی دارند.

برای مثال داریم:

روغن سیم بکسل برند گوستاولف قیمت بسیار بیشتری نسبت به برندهای چینی این روغن‌ها دارند. به این دلیل که این برند آلمانی است و از بهترین و مرغوب ترین ترکیبات و مواد اولیه در ساخت آنها استفاده شده است. برای برندهای ایرانی تولید کننده این روغن‌ها قیمت‌ها به مراتب کمتر و پایین تر نسبت به برندهای خارجی است.

فروشگاه اینترنتی بلک ابزار

واردکننده عمده و فروشنده انواع ابزارآلات و تجهیزات صنعتی از جمله سیم بکسل در تمام سایز ها و برند ها (به طور مثال گوستاوولف آلمان)

انواع جرثقیل های دستی و برقی در تمامی تناژ ها و برند ها، انواع اتصالات،قطعات ماشین آلات سنگین و تمامی ابزارآلات کار

اعتبار ما رضایت شماست 

جهت دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید و یا سفارش آنلاین محصولات با شماره تماس زیر ارتباط برقرار کنید.

09129535628 – پیام در واتساپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
استعلام قیمت و ثبت سفارش فروشگاه بلک ابزار فقط از طریق پیام رسان واتساپ صورت می‌پذیرد!
This is default text for notification bar