حوادث ناشی از پارگی سیم بکسل

در این مقاله به بررسی برخی حوادث غیرمترقبه در استفاده از سیم بکسل به همراه دلیل و روش های پیشگیری از آن می پردازیم.

سیم بکسل امروزه در صنعت کاربرد های فراوانی دارد به طور مثال می توان به کاربرد سیم بکسل در صنایع دریایی، جرثقل های بزرگ و کوچک، پل سازی و… اشاره کرد که هر کدام به نحوی دارای حساسیت هایی می باشند که اگر از سیم بکسل مناسب در هر کدام از آن ها استفاده نشود موجب پیشامد حوادث خطرناکی خواهد شد.

با این اوصاف کیفیت و انتخاب سیم بکسل مناسب دارای اهمیت فراوانی در صنایع می باشد.

برای انتخاب سیم بکسل مناسب برای کارکرد مد نظر می توانید از کارشناسان زبده ما در فروشگاه اینترنتی بلک ابزار که بیش از 20 سال سابقه کار در این زمینه را دارا می باشند به طور رایگان مشورت بگیرید.

اما در ادامه 4 مورد از حوادث خطرناک و دلخراشی که به دلیل استفاده از سیم بکسل نامناسب و یا فرسوده و بی کیفیت اتفاق افتاده است را مشاهده و بررسی می نمائیم.

لازم به ذکر است که ویدئو های تهیه شده حاوی برخی صحنه های دلخراش می باشد و دیدن آن ها برای همه توصیه نمی شود.

در ویدئو اول که مشاهده کردید جرثقیلی بزرگ حین جا به جایی یک بلوک سنگین در اثر تاب خوردن بلوک به همراه همان بلوک سقوط می کند و باعث خسارات جانی و مالی ناشی از آن می گردد.

اگر در ویدئو دقت کنید متوجه می شوید که علت اصلی سقوط جرثقیل تاب خوردن بلوک می باشد که به دو دلیل اتفاق می افتد 1. انتخاب جرثقیل نامناسب با ظرفیت پایین 2. استفاده از سیم بکسل نامناسب که باعث ایجاد تاب گردید. در آخر ویدئو هم می توان دید که اتصالات نیز مناسب نبوده اند و در همین حین از بلوک جدا می شوند و در نهایت باعث این سقوط می گردند.

توصیه ما برای پیمانکاران محترمی که در همچین پروژه هایی همکاری دارند این است که از جرثقیل های مناسب با وزن و ابعاد بار استفاده شود.

در جا به جایی به وسیله جرثقیل های مخصوصاً بزرگ به طور معمول از سیم بکسل های نتاب و مخصوصی استفاده می شود که تاب سیم بکسل را به حداقل کاهش می دهند که توصیه ما هم همین امر می باشد و در آخر هم همان طور که اشاره داشتیم می بایست از اتصالات مناسب و با کیفیت استفاده کرد.

متاسفانه در زمینه فروش اتصالات سیم بکسل و هم در زمینه فروش کابل های سیم بکسل برخی افراد با نادیده گرفتن عواقب ناشی از کاری که انجام می دهند اقدام به فروش محصولات بی کیفیت در این زمینه می کنند به طور مثال کابل هایی را به فروش می رسانند با ظرفیت 20 تن در صورتی که ظرفیت نهایی آن سیم در آزمایش های صورت گرفته 18 تن می باشد زمانی که می بایست ظرفیت اسمی سیم بکسل اگر 20 تن می باشد سیم حتی دارای ظرفیتی کمی بالاتر از 20 تن باشد. همین موضوع و فروش محصولاتی با عدم وجود کیفیت مناسب در اتصالات سیم بکسل نیز دیده می شود و دارای اهمیت بسیاری می باشد و پیشنهاد ما این است که تا جایی که ممکن است سعی کنید از فروشنده ای خرید کنید که از اهمیت کیفیت این محصولات با خبر باشد و سود بیشتر خود را به امنیت جان و مال شما ترجیح ندهد! و حتی در صورت امکان محصول را به آزمایشگاه برده و با انجام تست بر روی محصول از کیفیت آن اطمینان حاصل نمائید. ما در فروشگاه بلک ابزار ضمن ارائه مشاوره تخصصی درباره تمام مسائلی که در بالا ذکر شد به شما این اطمینان را می دهیم که محصولات این مجموعه تماماً با کیفیت بوده و ما به هیچ وجه امنیت جانی و مالی مشتریان خود را در قبال اندکی سود بیشتر به خطر نخواهیم انداخت و می توانید با خیال راحت محصولات سیم بکسل خود را از فروشگاه بلک ابزار تهیه نمائید.

در ویدئو دوم که مشاهده کردید در یکی از کارخانه های ذوب مس هنگام جا به جایی دیگی پر از مواد مذاب سیم بکسل پاره شده و مواد مذاب روی زمین کارخانه ریخته می شود.

اولین مسئله ای که هنگام مشاهده این ویدئو برای یافتن علت این حادثه جلب توجه می کند احتمال خیلی زیاده فرسودگی این سیم بکسل می باشد. توصیه ی ما این است که زمانی که سیم بکسل در شرایط محیطی سخت مانند حرارت بالا مورد استفاده قرار میگیرد حتماً به طور منظم مورد بازرسی قرار بگیرد و در صورت فرسودگی بدون کوچک ترین درنگی تعویض صورت گیرد. خواهش ما از پیمانکاران و مسئولین عزیز این است که کم ترین ریسکی در استفاده از سیم بکسل فرسوده انجام ندهند و حتماً درصورت مشاهده فرسودگی تعویض انجام دهند زیرا ممکن است باعث آسیب های جبران ناپذیر برای کارکنان شود. خداروشکر در ویدئویی که مشاهده کردید کسی آسیب ندیده است.

در ویدئو سوم که مشاهده کردید هنگام جابه جایی یک محموله فوق العاده سنگین پتروشیمی قسمتی از بدنه و اتصالاتِ متصل به یکی از کامیون های کشنده، کنده شده و سبب حرکت کُله محموله به پایین مسیر شیب دار میگردد.

در این مورد مشخص است که کیفیت اتصالات و همین طور استحکام محل اتصال سیم بکسل به خوبی سنجیده نشده و سبب این حادثه می شود توصیه ما این است که حتماً در همچین پروژه هایی ضمن انجام تمامی تست های مود نیاز از کارشناسان این حوضه نیز قبل از انجام عملیات مشورت بگیرند.

در ویدئو چهارم که مشاهده کردید هنگام جا به جایی یک دستگاه کامیون سنگین به وسیله جرثقیل و سیم بکسل، کابل پاره شده و سقوط کامیون موجب فوت آنی دو کارگر می گردد.

در این مورد ما به مسئله ی دیگری به غیر از کیفیت کم سیم بکسل و پاره شدن آن می پردازیم. آن هم مسئله رعایت نکردن نکات ایمنی هنگام جابه جایی بار می باشد همان طور که مشاهده کردید در این ویدئو کارگران بدون توجه به فاصله ایمنی در زیر بار در حال جابه جایی قرار گرفتند که با پاره شدن سیم بکسل منجر به وقوع این حادثه تلخ شد به همین منظور خواهش ما از کارفرمایان گرامی این است که ضمن ایمنی ادوات لیفتینگ به نکات و اصول ایمنی در جا به جایی نیز توجه داشته باشند و آن را برای کارگران نیز شرح دهند تا دیگر شاهد اینگونه حوادث ناگوار نباشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up